The 2024 Keystone Montana 3901RK is a luxury fifth-wheel featuring a unique rear raised kitchen and a bath-and-a-half configuration.
Key Floor Plan Features
Rear Raised Kitchen: A massive U-shaped kitchen commanding the back wall, featuring an 18 cu. ft. residential refrigerator, convection microwave, and 24-inch stove range.
Mid-Coach Living Area: Located on the main level with dual opposing slides, it includes power theater seating, a hide-a-bed sofa, and a dining table with four chairs.
Bath-and-a-Half: A large half-bath is conveniently located on the main level near the entrance, while a full master suite bathroom is at the front.
Front Master Suite: Features a king bed on a slide, a dresser, and a large front bathroom with a double-sink vanity and a 30” x 48” fiberglass shower.
Walk-In Wardrobe: A massive front closet prepped for a stackable washer and dryer.
| Stock # | 9096 |
| Location | Albany (Near Hammond) |
| Year | 2024 |
| Make | Keystone |
| Model | Montana |
| Trim | 3901RK |
| Condition | USED |
| Status | SOLD |
| Vin | 4YDFM0U24R4700102 |
| General | |
|---|---|
| Class | FIFTH WHEEL |
| Width | 96" |
| Length (FT) | 42' 4" |
| Total Gray Water Tank Capacity (GAL/L) | 88 GALS |
| Number Of Slideouts | 5 |
| Max Sleeping Count | 3-4 |
| Total Black Water Tank Capacity (GAL) | 88 GALS |
| Dry Weight (LBS) | 14541 LBS |
| Height (IN) | 13'5" |
| Sleeps | 3-4 |
| Shop By Payment | $400 to $499 |
| Shop By Weight | Over 10000 |
| Floorplan | Couples Coach - No Bunks, Rear Kitchen |
| Other Features | 2 or more ACs, Exterior: Fiberglass, King Bed, Bath and a Half, Washer / Dryer, Solar Prep, 50 Amp |
| Other Specifications | |
|---|---|
| Inventory Options | MONTANA CUSTOM PAINT-VOLCANO RESIDENTIAL LIVING PACKAGE MONTANA FOUR SEASON LIVING PACKAGE DECOR-MONTANA-OAKMONT TRIPLE A/C PACKAGE 2" ACCESSORY HITCH SOLAR FLEX PROTECT 6 POINT HYDRAULIC AUTO LEVELING REFRIGERATOR-RESIDENTIAL-18CF |
| Total Fresh Water Tank Capacity (GAL/L) | 70 GALS |
| Hot Deals |
|---|
This website uses cookies to enable essential tools and functionality in effort to enhance the browsing experience for our customers. For more information, read our privacy policy.