2023 Forest River XLR Boost 35XLRXF11 (toy hauler fifth-wheel)
Dimensions & Weight
Dry Weight (UVW): 11,800 lb
Cargo Carrying Capacity (CCC): 2,762 lb
Fresh Water: 87 gal
Gray Water: 38 gal
Black Water: 76 gal (2 tanks)
Air Conditioning: 15,000 BTU ducted unit standard; second A/C optional
Furnace: 35,000 BTU ducted furnace
Water Heater: Tankless electric/propane system
Sleeping Capacity: Up to 7–8 persons
King-size master bed
Convertible sofa beds (2)
Additional bunk available
Kitchen:
3‑burner cooktop
Full-size (12 VDC French‑door) 10 cu ft refrigerator
Convection microwave
Stainless‑steel sink and decorative backsplash
Exterior:
21‑ft power awning with blue LED lighting
Rear ramp door
Full steel wheel spare
Black tank flush, docking station, power tongue jack, solar prep (200 W)
Construction:
Fiberglass sidewalls over laminated insulation
Enclosed and insulated underbelly
Seamless PVC roof, laminated ramp doors, framed roof structure
Audio/Entertainment:
JBL/Aura sound system, TV prep, exterior speakers, USB ports
| Stock # | 21844A |
| Location | Boutte |
| Year | 2023 |
| Make | Forest River |
| Model | Xlr Boost |
| Trim | 35XLRX |
| Condition | USED |
| Status | SOLD |
| Vin | 5ZT3XL0B2PZ001683 |
| General | |
|---|---|
| Class | FIFTH WHEEL TOY HAULER |
| Length (FT) | 38' 67" |
| Total Gray Water Tank Capacity (GAL/L) | 38 GAL |
| Number Of Slideouts | 2 |
| Max Sleeping Count | More Than 6 |
| Total Black Water Tank Capacity (GAL) | 76 GAL |
| Dry Weight (LBS) | 11800 LBS LBS |
| Height (IN) | 13'5" |
| Sleeps | 6 and Above |
| Shop By Payment | $400 to $499 |
| Shop By Weight | Over 10000 |
| Other Specifications | |
|---|---|
| Total Fresh Water Tank Capacity (GAL/L) | 87 GAL |
| Hot Deals |
|---|
This website uses cookies to enable essential tools and functionality in effort to enhance the browsing experience for our customers. For more information, read our privacy policy.