The 2022 Keystone Springdale 282BH is a bunkhouse travel trailer designed for large families, featuring a spacious single slide-out and dual entry doors. A signature feature of this floor plan is the second entrance that provides direct access to the bathroom from the exterior.
Floor Plan Layout
Front Bedroom: A private master suite with a walk-around queen bed, dual wardrobes, overhead storage, and a laundry chute.
Central Living & Kitchen: The 14'2" super slide-out houses a booth dinette and a jack-knife sofa, both of which can convert into additional sleeping space. The kitchen features a 10–11 cu. ft. 12V refrigerator, a three-burner range with oven, and a large pantry located just outside the bathroom.
Rear Bunkhouse: Two double-size bunks located in the rear corner.
Rear Bathroom: Features a full shower/tub combo, toilet, and vanity, with a dedicated entry door for convenience.
| Stock # | 8492 |
| Location | Albany (Near Hammond) |
| Year | 2022 |
| Make | Keystone |
| Model | Springdale |
| Trim | 282BH |
| Condition | USED |
| Status | AVAILABLE |
| Vin | 4YDTSGN22N3104129 |
| General | |
|---|---|
| Class | TRAVEL TRAILER |
| Width | 96" |
| Length (FT) | 33' 5" |
| Total Gray Water Tank Capacity (GAL/L) | 69 GAL |
| Number Of Slideouts | 1 |
| Max Sleeping Count | 10 |
| Total Black Water Tank Capacity (GAL) | 39 GAL |
| Dry Weight (LBS) | 6735 LBS |
| Height (IN) | 11'3" |
| Specials | Closeout RVs |
| Shop By Payment | $150 to $199 |
| Shop By Weight | 6000 - 7000 |
| Floorplan | Bunkhouse |
| Other Features | Exterior: Aluminum, 30 Amp |
| Other Specifications | |
|---|---|
| Total Fresh Water Tank Capacity (GAL/L) | 52 GAL |
| Hot Deals |
|---|
This website uses cookies to enable essential tools and functionality in effort to enhance the browsing experience for our customers. For more information, read our privacy policy.