The 2022 Gulf Stream Kingsport Ultra Lite 248BH is a lightweight, non-slide travel trailer specifically designed for larger families, as it can sleep up to 8 people.
Floor Plan Layout
Front Master Suite: Features a semi-private bedroom with a queen-size bed and dual wardrobes.
Central Living & Kitchen: Includes a booth dinette that converts into an extra bed. The kitchen is equipped with a 3-burner cooktop, a microwave, and a 10.7 cu. ft. double-door refrigerator.
Rear Bunkhouse: Consists of double-size bunk beds stacked in the rear corner to maximize sleeping capacity.
Rear Corner Bath: A full bathroom featuring a tub/shower combo and a foot-flush toilet, with the sink conveniently located just outside the door.
| Stock # | 8932 |
| Location | Boutte |
| Year | 2022 |
| Make | Gulfstream |
| Model | Kingsport |
| Trim | 248BH |
| Condition | USED |
| Status | AVAILABLE |
| Vin | 1NL1G2722N6010302 |
| General | |
|---|---|
| Class | TRAVEL TRAILER |
| Width | 96" |
| Length (FT) | 26' 7" |
| Total Gray Water Tank Capacity (GAL/L) | 36 GAL |
| Number Of Slideouts | 0 |
| Max Sleeping Count | 8 |
| Total Black Water Tank Capacity (GAL) | 36 GAL |
| Dry Weight (LBS) | 3899 LBS |
| Height (IN) | 9'10" |
| Shop By Payment | $85 to $149 |
| Shop By Weight | 3000 - 4000 |
| Floorplan | Bunkhouse |
| Other Features | Exterior: Aluminum, 30 Amp |
| Other Specifications | |
|---|---|
| Total Fresh Water Tank Capacity (GAL/L) | 30 GAL |
| Hot Deals |
|---|
This website uses cookies to enable essential tools and functionality in effort to enhance the browsing experience for our customers. For more information, read our privacy policy.