Type: Travel Trailer (Bunkhouse)
Length: 28'6"
Dry Weight: 4691 LB
Exterior Width: 8 ft
Exterior Height: 10'4"
Fresh Water Capacity: 52 gallons
Gray Water Capacity: 42 gallons
Black Water Capacity: 42 gallons
Sleeping Capacity: 8 people
Floor Plan Highlights:
Bunk beds in the rear
Queen bed in the front bedroom
Convertible dinette and sofa for additional sleeping
Kitchen:
3-burner stove
Microwave
Refrigerator
Bathroom: Full bath with tub/shower combo
Power: Usually includes a 30-amp electrical service
Heating/Cooling:
Furnace included
Air conditioning unit 13.500 Btu
| Stock # | 8462 |
| Location | Albany (Near Hammond) |
| Year | 2022 |
| Make | Dutchmen |
| Model | Coleman |
| Trim | 274BH |
| Condition | USED |
| Status | AVAILABLE |
| Vin | 4YDTCML27NH933148 |
| General | |
|---|---|
| Class | TRAVEL TRAILER |
| Secondary Category | BUNKHOUSE |
| Width | 96" |
| Length (FT) | 28' 5" |
| Total Gray Water Tank Capacity (GAL/L) | 42 GAL |
| Number Of Slideouts | 0 |
| Max Sleeping Count | 8 |
| Total Black Water Tank Capacity (GAL) | 42 GAL |
| Dry Weight (LBS) | 4691 LBS |
| Height (IN) | 10'4" |
| Shop By Payment | $150 to $199 |
| Shop By Weight | 4000 - 5000 |
| Floorplan | Bunkhouse |
| Other Features | Exterior: Aluminum, 30 Amp |
| Other Specifications | |
|---|---|
| Total Fresh Water Tank Capacity (GAL/L) | 52 GAL |
| Hot Deals |
|---|
This website uses cookies to enable essential tools and functionality in effort to enhance the browsing experience for our customers. For more information, read our privacy policy.