Model: Tradewind
Approximate Length: 24 ft
Chassis / Construction: Aluminum shell, riveted construction (as with vintage Airstreams)
Axles: Tandem (dual-axle) configuration
Windows: In 1966, Corning windows with Phillips-style openers were introduced — one of the distinguishing features for 1966–1968 models
Interior layout: typical of mid-1960s Airstreams — mixed sleeping, dinette, kitchen, bathroom
Electrical / Battery: original 12-volt systems and battery charging, 110v wiring for appliances
Weight: 4080 lbs
Roof and End Caps: By the mid-1960s, Airstream was using “stretch-formed” end caps and revised panels to reduce rivets, part of the evolving shell design of that period.
| Stock # | 20404A |
| Location | Albany (Near Hammond) |
| Year | 1966 |
| Make | Airstream |
| Model | Airstream |
| Trim | TRADEWIND |
| Condition | USED |
| Status | SOLD |
| Vin | S0246022 |
| General | |
|---|---|
| Exterior Color | SILVER |
| Class | TRAVEL TRAILER |
| Width | 8' |
| Length (FT) | 24' 8" |
| Number Of Slideouts | 0 |
| Max Sleeping Count | 2 |
| Dry Weight (LBS) | 4080 LBS |
| Height (IN) | 8'9" |
| Sleeps | 2 |
| Shop By Weight | 4000 - 5000 |
| Other Specifications |
|---|
| Hot Deals |
|---|
This website uses cookies to enable essential tools and functionality in effort to enhance the browsing experience for our customers. For more information, read our privacy policy.