The 2026 Keystone Montana 3100RL features an all-new 101-inch widebody rear living floor plan with three slide-outs, specifically redesigned to maximize storage and residential floor space.
Interior Features
Kitchen: Solid surface "waterfall" island, 20 cu. ft. 12V refrigerator and a 4-burner freestanding range.
Living Area: 55-inch 4K Smart TV, JBL 2.1 soundbar with subwoofer, and a 5,000 BTU electric fireplace.
Bedroom: King-size bed slide, 40-inch 4K Smart TV, and dedicated washer/dryer prep.
Bathroom: 30" x 48" fiberglass shower with seat and a porcelain foot-flush toilet
Hidden Storage: A signature feature of this floor plan is a hidden swing-out pantry located behind the TV/entertainment center.
Dining: Includes a free-standing legless dinette with four chairs, which can also function as a "deskette" for mobile work.
Exterior Features
Leveling: 6-point hydraulic auto-leveling system.
Solar: SolarFlex Protect with 440i.
Awnings: Two Lippert 12V electric awnings (10 ft and 18 ft) with integrated LED lighting.
| Stock # | 9015 |
| Location | Boutte |
| Year | 2026 |
| Make | Keystone |
| Model | Montana |
| Trim | 3100RL |
| Condition | NEW |
| Status | AVAILABLE |
| Vin | 4YDFM0R27T4700630 |
| General | |
|---|---|
| Exterior Color | MYSTIC WHITE |
| Class | FIFTH WHEEL |
| Width | 101" |
| Length (FT) | 35' 11" |
| Total Gray Water Tank Capacity (GAL/L) | 100 GAL |
| Number Of Slideouts | 3 |
| Max Sleeping Count | 3-4 |
| Total Black Water Tank Capacity (GAL) | 50 GAL |
| Dry Weight (LBS) | 15030 LBS |
| Height (IN) | 13'4" |
| Sleeps | 3-4 |
| Shop By Payment | $750 or more |
| Shop By Weight | Over 10000 |
| Floorplan | Couples Coach - No Bunks, Rear Living Area |
| Other Features | 2 or more ACs, Exterior: Fiberglass, King Bed, Washer / Dryer, 50 Amp |
| Other Specifications | |
|---|---|
| Inventory Options | DECOR - MONTANA - OAKMONT EXTERIOR DECOR - MONTANA - MYSTIC WHITE PEACE OF MIND PACKAGE CONVENIENCE PACKAGE ULTIMATE COMFORT PACKAGE TCS SUSPENSION W/8K AXLES ABS BRAKING SYSTEM HELUX PIN BOX H - RANGE TIRES TRIPLE A/C PACKAGE 6 POINT HYDRAULIC AUTO LEVELING SOLAR FLEX PROTECT REFRIGERATOR - RESIDENTIAL 18 CF RVIA SEAL-GO CAMPING |
| Total Fresh Water Tank Capacity (GAL/L) | 77 GAL |
| Hot Deals |
|---|
This website uses cookies to enable essential tools and functionality in effort to enhance the browsing experience for our customers. For more information, read our privacy policy.