The 2026 Forest River Wildwood Lodge 40ZZZ is a new destination trailer floor plan featuring a spacious, residential-style layout with two bedrooms, two bathrooms, and two lofts, designed for extended stays and seasonal living.
Features
Interior:
7' Slide-Out Height in the living area for a spacious feel.
GE residential appliances in the kitchen, including a large microwave.
60K On-Demand Tankless Water Heater.
Serta Mattresses in the bedrooms.
Versa-Tilt Bed in the main bedroom.
Central vacuum with sweep attachment.
Adjustable textured roller shades on the windows.
JBL 3-Zone Media Center with interior and exterior speakers.
Construction & Exterior:
Heated and enclosed underbelly ("Accessibelly").
Tufflex PVC Roofing (walk-on).
12" Forged I-Beam Frame (powder coated).
LED "Blade Lighting" under the awning.
| Stock # | 8810 |
| Location | Boutte |
| Year | 2026 |
| Make | Forest River |
| Model | Wildwood Lodge |
| Trim | 40ZZZ |
| Condition | NEW |
| Status | AVAILABLE |
| Vin | 4X4TWDS36TM065341 |
| General | |
|---|---|
| Exterior Color | WHITE |
| Class | PARK MODEL |
| Width | 96" |
| Length (FT) | 45' 0" |
| Total Gray Water Tank Capacity (GAL/L) | 120 GAL |
| Number Of Slideouts | 3 |
| Max Sleeping Count | 10 |
| Total Black Water Tank Capacity (GAL) | 70 GAL |
| Dry Weight (LBS) | 13694 LBS |
| Height (IN) | 13'4" |
| Sleeps | 6 and Above |
| Shop By Payment | $500 to $749 |
| Shop By Weight | Over 10000 |
| Floorplan | Bunkhouse, Two Bedrooms |
| Other Features | 2 or more ACs, Exterior: Aluminum, King Bed, Two Full Baths, Solar Prep, 50 Amp |
| Other Specifications | |
|---|---|
| Inventory Options | CRESCENT DECOR BEST IN CLASS VALUE PACKAGE STABILIZER JACKS EXTREME WEATHER PACKAGE 2ND 15K A/C IN BEDROOM 3RD 15K BTU A/C SPARE TIRE STACKABLE WASHER/DRYER RVIA SEAL FREIGHT CHARGES |
| Total Fresh Water Tank Capacity (GAL/L) | 40 GAL |
| Hot Deals |
|---|
This website uses cookies to enable essential tools and functionality in effort to enhance the browsing experience for our customers. For more information, read our privacy policy.