The 2026 Forest River Wildwood 300ICE is a versatile travel trailer known for its "Intelligent Camping Experience" (ICE) design, featuring a unique three-bedroom layout and dual entry doors.
Interior & Sleeping Features
Front Master Bedroom: Features a Custom King Versa Tilt bed and a built-in laundry hamper.
Rear Bunkhouse: A standout feature with a private entrance and a unique bunk bed design that can flip down to create a massive six-foot bed.
Versatile Living Area: Includes a 68" jackknife sofa in the slide-out, a pull-out table, and an entertainment center with a fireplace.
Walk-Thru Bathroom: Equipped with a standard shower, porcelain foot-flush toilet, and a backlit radius mirror.
Exterior & Technology
Modern Design: Features a "Retro/Metal" redesign with 4K Blade Lighting and LED lighting under the awning.
Utilities: Comes with a 60K on-demand tankless water heater and is 50 AMP service-ready for a second A/C.
Outdoor Amenities: Includes JBL speakers, an exterior refrigerator, and an LP quick-connect for grilling.
Construction: Built with an Accessibelly heated and enclosed underbelly to protect tanks during cooler seasons.
| Stock # | 9168 |
| Location | Boutte |
| Year | 2026 |
| Make | Forest River |
| Model | Wildwood |
| Trim | 300ICE |
| Condition | NEW |
| Status | AVAILABLE |
| Vin | 4X4TWDF2XTA282880 |
| General | |
|---|---|
| Exterior Color | WHITE |
| Class | TRAVEL TRAILER |
| Width | 96" |
| Length (FT) | 35' 10" |
| Total Gray Water Tank Capacity (GAL/L) | 60 GAL |
| Number Of Slideouts | 1 |
| Max Sleeping Count | 8 |
| Total Black Water Tank Capacity (GAL) | 30 GAL |
| Dry Weight (LBS) | 7893 LBS |
| Height (IN) | 11'1" |
| Shop By Payment | $250 to $299 |
| Shop By Weight | 7000 - 8000 |
| Floorplan | Bunkhouse |
| Other Features | 2 or more ACs, Exterior: Aluminum, Walk-Thru Bath, Washer / Dryer, 50 Amp |
| Other Specifications | |
|---|---|
| Inventory Options | CRESCENT DECOR BEST IN CLASS VALUE PACKAGE SPARE TIRE AND CARRIER 15K BTU AC DUCTED W/QUICK COOL IPO 13.5 WASHER/DRYER PREP 2ND 13.5K BTU AIR CONDITIONER W/50 AMP SERVICE RVIA SEAL |
| Total Fresh Water Tank Capacity (GAL/L) | 40 GAL |
| Hot Deals |
|---|
This website uses cookies to enable essential tools and functionality in effort to enhance the browsing experience for our customers. For more information, read our privacy policy.