The 2025 Prime Time Avenger 28REI is a spacious travel trailer designed for comfort and convenience. Measuring approximately 33 feet 9 inches in length and weighing around 7,188 pounds dry, it offers a generous living area enhanced by dual slide-outs and large windows that create an open, airy atmosphere.
Key Features:
Kitchen: Central island with an extra-large stainless steel farmhouse sink, glass-fronted cabinets, pantry, stovetop, oven, stainless steel refrigerator, and overhead microwave.
Living Area: Theater seating with lighted cup holders, rear sofa, and a fireplace for added comfort.
Master Suite: Private front bedroom with ample wardrobe space, providing a comfortable retreat.
Exterior: Features include an aerodynamic smooth front metal design, LED-lit adjustable power awning, solid stance fold-out steps, power tongue jack, and preparations for solar power and backup camera installations.
| Stock # | 8310 |
| Location | Albany (Near Hammond) |
| Year | 2025 |
| Make | Prime Time |
| Model | Avenger |
| Trim | 28REI |
| Condition | NEW |
| Status | SOLD |
| Vin | 5ZT2AVTB0SB939560 |
| General | |
|---|---|
| Exterior Color | WHITE |
| Class | TRAVEL TRAILER |
| Width | 96" |
| Length (FT) | 33' 9" |
| Total Gray Water Tank Capacity (GAL/L) | 30 GAL |
| Number Of Slideouts | 2 |
| Max Sleeping Count | 5 |
| Total Black Water Tank Capacity (GAL) | 34 GAL |
| Dry Weight (LBS) | 7188 LBS LBS |
| Height (IN) | 10'8" |
| Sleeps | 5-6 |
| Shop By Payment | $250 to $299 |
| Shop By Weight | 7000 - 8000 |
| Other Specifications | |
|---|---|
| Inventory Options | ELITE PACKAGE ADVANTAGE PACKAGE FIREPLACE, 50AMP SERVICE, WIRED & FRAMED FOR 2ND A/C 13.5K DROP IN A/C (BEDROOM) POWER STABILIZER JACKS RVIA SEAL |
| Total Fresh Water Tank Capacity (GAL/L) | 42 GAL |
| Hot Deals |
|---|
This website uses cookies to enable essential tools and functionality in effort to enhance the browsing experience for our customers. For more information, read our privacy policy.