The 2025 Keystone Cougar 2700BH is a fifth-wheel trailer designed to offer a blend of comfort, practicality, and outdoor adventure. Keystone’s Cougar series is known for spacious interiors and family-friendly floor plans, making it a popular choice among RVers. Here’s a general overview of the 2700BH model:
Length & Layout:
Sleeping Capacity:
Living & Kitchen Area:
Outdoor Features:
Construction:
| Stock # | 8122 |
| Location | Albany (Near Hammond) |
| Year | 2025 |
| Make | Keystone |
| Model | Cougar |
| Trim | 2700BH |
| Condition | NEW |
| Status | SOLD |
| Vin | 4YDFCGN21S2501102 |
| General | |
|---|---|
| Exterior Color | WHITE |
| Class | FIFTH WHEEL |
| Width | 96" |
| Length (FT) | 32' 3" |
| Total Gray Water Tank Capacity (GAL/L) | 60 GALS |
| Number Of Slideouts | 1 |
| Max Sleeping Count | 10 |
| Total Black Water Tank Capacity (GAL) | 30 |
| Dry Weight (LBS) | 7660 LBS |
| Height (IN) | 12'7" |
| Sleeps | 6 and Above |
| Shop By Payment | $300 to $399 |
| Shop By Weight | 7000 - 8000 |
| Floorplan | Bunkhouse, Front Bedroom, Two Bedrooms |
| Other Features | 2 or more ACs, Exterior: Fiberglass, Solar Prep, 50 Amp |
| Other Specifications | |
|---|---|
| Inventory Options | COUGAR 25TH ANNIVERSARY SPORT PKG ELECTRIC STABILIZER JACKS ANTI LOCK BRAKING SYSTEM SOLAR FLEX PROTECT REFRIGERATOR - 12V-10CF 2ND 15K AC RVIA SEAL |
| Total Fresh Water Tank Capacity (GAL/L) | 54 GALS |
| Hot Deals |
|---|
This website uses cookies to enable essential tools and functionality in effort to enhance the browsing experience for our customers. For more information, read our privacy policy.