The 2025 Forest River Wildwood 27RK is a travel trailer designed for comfort and convenience,
featuring a spacious rear kitchen and panoramic campsite windows. The Versa-Lounge offers
customizable seating arrangements with Stow N Go Storage beneath, and the model includes a
fireplace (heater) and an 11 cu. ft. refrigerator for a homely feel.
forestriverinc.com
Key Specifications:
● Length: 33 ft. 6 in.
● Dry Weight: 6,863 lbs.
● Hitch Weight: 955 lbs.
● Fresh Water Capacity: 40 gallons
● Gray Water Capacity: 54 gallons
● Black Water Capacity: 30 gallons
● Awning: 20 ft. with 4K Blade Lighting
● Sleeping Capacity: Up to 4 people
● Available Beds: Custom King Versa Tilt
generalrv.com
Notable Features:
● Kitchen Appliances: 10 cu. ft. 12V double door refrigerator, 1.5 cu. ft. microwave
convection oven, 22" glass front oven
● Entertainment: LED Smart TV in the living area (40" or 55"), 2-zone sound bar, USB
ports
● Lighting: Dimmer switch for living room overhead lights, LED “Power Saver” interior
light package
● Comfort: RV King 66" x 78" Capital Bedding mattress in the primary bedroom, 30"
built-in electric fireplace (per floorplan)
● Storage: Stow N Go Storage solutions
● Shades: Roller shades throughout
● Faucet: Chef's high-rise spring faucet
● Sink Covers: LG solid surface sink covers
| Stock # | 8329 |
| Location | Boutte |
| Year | 2025 |
| Make | Forest River |
| Model | WILDWOOD |
| Trim | 27RK |
| Condition | NEW |
| Status | SOLD |
| Vin | 4X4TWDC25SA281400 |
| General | |
|---|---|
| Exterior Color | WHITE |
| Class | TRAVEL TRAILER |
| Width | 96" |
| Length (FT) | 33' 6" |
| Total Gray Water Tank Capacity (GAL/L) | 54 GAL |
| Number Of Slideouts | 1 |
| Max Sleeping Count | 6 |
| Total Black Water Tank Capacity (GAL) | 30 GAL |
| Dry Weight (LBS) | 6863 LBS LBS |
| Height (IN) | 11'3" |
| Sleeps | 5-6 |
| Shop By Weight | 6000 - 7000 |
| Other Specifications | |
|---|---|
| Inventory Options | BEST IN CLASS VALUE PACKAGE 50" HD TV SPARE TIRE AND CARRIER 15K BTU AC DUCTED W/ QUICK COOL IPO 13.5 WASHER/DRYER PREP (REQUIRES 50 AMP SERVICE) 2ND 13.5 BTU AIR CONDITIONER W/ 50 AMP SERVICE POWER STAB JACKS IPO QUICK DROP STAB JACKS BEST IN CLAS |
| Total Fresh Water Tank Capacity (GAL/L) | 40 GAL |
| Hot Deals |
|---|
This website uses cookies to enable essential tools and functionality in effort to enhance the browsing experience for our customers. For more information, read our privacy policy.